Išskirtinė vertė

RAMBYNO REGIONINIO PARKO IŠSKIRTINĖ VERTĖ

 

 Rambynas – lietuvių šventovė ir liks lietuvių tautos arka. Tavęs neįveiks jokios audros, jei tavęs neišpeiks patys tavo žmonės. Rambynas bus šventa vieta, kol liks pasaulyje nors vienas lietuvis“.

Martynas Jankus

 

 Trumpai. Rambyno regioninis parkas – mažas, bet labai įdomus. Jame saugomas nedidelis, bet itin vertingo Nemuno slėnio fragmento kraštovaizdis su garsiuoju Rambyno kalnu, Ragainės vingiu, Jūros ir Nemuno santaka, su daugybe žiogių – senvaginių ežerėlių. Rambyno kalnas – tai garsi senoji šventvietė. Čia ir Mažosios Lietuvos panteonas – Bitėnų kapinaitės, priglaudusios Vydūno, Martynos Jankaus ir kitų žymių asmenybių palaikus. Rambyno regioniniame parke menamos ir knygnešių istorijos. Itin raiškus Vilkyškių gūbrys. Tik čia galima pamatyti baltųjų gandrų koloniją Bitėnuose. Tik čia auga vaistinė raitinytė.

 Kraštovaizdis. Ten, kur Nemunas prasiveržęs pro Vilkyškių kalvagūbrį išlenkia pjautuvo pavidalo vingį, gamta ir žmogus sukūrė unikalų vertybių kompleksą su unikaliu gamtos dariniu, senąja šventove, lietuvių tautinio atgimimo ir knygnešystės epochų simboliu Rambyno kalnu. Nuo jo atsiveria didingi Ragainės, menančios nuožmias skalvių kovas su kryžiuočiais, Tilžės ir Nemuno deltos vaizdai.

 Negyvoji gamta. Unikalus gamtos darinys – Vilkyškių kalvagūbris su Nemuno pralauža, vadinama Ragainės vingiu. Unikalūs senvaginiai ežerėliai, vadinami žiogiais. Savita Jūros ir Nemuno santaka.

 Gyvoji gamta. Bitėnų centre esančiame pušyne vienintelė Lietuvoje baltųjų gandrų kolonija. Nuo Jūros ir Nemuno santakos prasideda didžiausios Lietuvos upės delta su pavasarinių potvynių galybe, plačių užliejamų pievų žaluma ir senvaginių ežerų akimis. Prie Merguvos ežero yra vienintelė Lietuvoje vaistinės raitinytės augavietė. Vilkyškių miške auga „Raganų šluota“ – tai 17-os kamienų eglė.

Kultūros paveldas. Unikali skalvių genties šventovė, lietuvių tautinio atgimimo ir knygnešystės epochų simbolis – Rambyno kalnasMartyno Jankaus sodyba iki šiol vadinama Knygnešių Meka, o prie Rambyno kalno prigludę Bitėnų kapinaitės – Mažosios Lietuvos panteonas. Tai Vydūno, Martyno Jankaus ir kitų iškilių asmenybių amžinojo poilsio vieta. Vilkyškių miestelis tebesaugo Mažosios Lietuvos architektūrą.

Išskirtiniai reiškiniai, gyvos tradicijos, istoriniai faktai, asmenybės. Regioniniame parke pagal Mažosios Lietuvos tradicijas švenčiamos Užgavėnės (Šiupinys). Bitėnai – lietuviškos literatūros spausdinimo ir slapto gabenimo į Lietuvą punktas, todėl Rambyne minima Knygnešio diena. Ant Rambyno kalno (XIX a. pabaigoje) įvyko pirmoji lietuviškų dainų šventė, čia suvaidintas pirmasis lietuviškas spektaklis.

Pažinimo ir lankymo galimybės: lankytini objektai, takai, trasos, apžvalgos bokštai, regyklos, muziejai, ekspozicijos:

 • Regyklos ant Rambyno kalno
 • Mažosios Lietuvos panteonas -Bitėnų kapinaitės
 • Pažintinis gamtos takas
 • Baltųjų gandrų kolonija Bitėnuose
 • Martyno Jankaus muziejus
 • Šereiklaukio, Opstainių ir Opstainių (Vilkyškių, Raudondvario) piliakalniai.
 • Milžinkapis.
 • Šereiklaukio dvarvietė
 • 39 ąžuolų alėja
 • Gamtos paminklas „Raganų eglė“
 • Vilkyškių miestelis – urbanistinis draustinis
 • Rambyno regioninio parko vertybių ekspozicija lankytojų centre
 • Šereiklaukio miško takas

5 apžvalgos bokštai: Bardėnų kaime į Nemuno deltos kraštovaizdį, prie Merguvos ežero į Ragainės pilį ir Rambyno kalną, Šereiklaukio kaime į Jūros ir Nemuno upių santaką ir Šereiklaukio dvarvietę, Šereiklaukio miško take į Šešupės ir Nemuno santaką, Vilkyškiuose į Vilkyškių senamiestį-urbanistinį draustinį.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-04-30